Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj - wartość ma znaczenie

ieruchomościami1, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na własny rachunek i ryzyko. Praca zarządcy polega na analizie, monitorowaniu czynników od których jest uzależnione prowadzenie racjonalnej gospodark

Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj - wartość ma znaczenie rzeczoznawca majątkowy Wieliczka

Uprawnienia zarządcy nieruchomości

Zarządca nieruchomościami ? osoba fizyczna posiadająca licencję zarządcy nieruchomości nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami1, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na własny rachunek i ryzyko. Praca zarządcy polega na analizie, monitorowaniu czynników od których jest uzależnione prowadzenie racjonalnej gospodarki nieruchomością i podejmowaniu stosownych decyzji mających wpływ na bieżące a także przyszłe planowanie jak najbardziej efektywnego wykorzystania będącej w gestii zarządcy nieruchomości. Wiedza, profesjonalne przygotowanie, nabyta praktyka zarządcy daje gwarancję osiągnięcia spodziewanego zysku z danej nieruchomości z pożytkiem dla całej społeczności mieszkającej w zarządzanym przez niego budynku (według UGN Art. 184 p.2).

Po wejściu w 2013 r. tzw. "ustawy deregulacyjnej" wykonywanie zarządzania nieruchomościami nie wymaga już licencji, a jedynie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej2 (poza oczywiście kwestiami związanymi z rejestracją działalności gospodarczej, zależnymi od jej formy). Z uwagi na wprowadzoną tzw. "ustawę deregulacyjną" została powołana 07.04.2014 r. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami www.kign.pl , która jest największą ogólnopolską organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców związanych z zarządzaniem nieruchomościami i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, w tym ich związki oraz inne organizacje i jednostki organizacyjne o statusie przedsiębiorcy. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami wydaje branżowe licencje zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Izba prowadzi również Centralny Rejestr Zarządców Nieruchomości oraz Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami www.kign.pl Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami prowadzi również ogólnopolski Rejestr Zarządców Sądowych (Przymusowych).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dca_nieruchomo%C5%9Bci


Trochę teorii

Rzeczoznawca majątkowy ? to osoba fizyczna posiadająca w Polsce uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nadane przez Ministra Infrastruktury lub jego poprzedników prawnych w trybie ustawy:

z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne,
z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.
Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby być dopuszczonym do postępowania kwalifikacyjnego, którego częścią jest egzamin, należy posiadać wykształcenie wyższe. Oprócz tego należy mieć ukończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o programie zgodnym z minimami programowymi dla studiów podyplomowych. Stosowne minimum programowe określa minister właściwy ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej - obecnie minister infrastruktury. Należy także odbyć półroczną praktykę zawodową.

Nie jest rzeczoznawcą majątkowym osoba, której nadano przed 29 listopada 1991 roku uprawnienia do szacowania gruntów, z wyłączeniem ich części składowych w trybie ustawy ?prawo geodezyjne i kartograficzne?. Nie wyłącza to możliwości szacowania przez tę osobę wyłącznie gruntów, zgodnie z art. 231 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Osoba taka nie ma prawa używać pieczęci właściwej dla rzeczoznawców majątkowych.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie rzeczoznawcy majątkowego bez stosownych uprawnień grozi karą grzywny, aresztu lub ograniczenia wolności (art. 198 ustawy). Rzeczoznawca majątkowy uzyskuje prawo wykonywania czynności zawodowych od dnia wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych prowadzonego przez ministra infrastruktury. Rejestry publikowane są w Dzienniku Urzędowym MI oraz na stronach internetowych ministerstwa.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy


Wycena domu z ogrodem

Sprzedaży podlegają różne nieruchomości. Czasami osoby sprzedające nie są w stanie same dobrze wycenić wartości posiadanych przez siebie nieruchomości, dlatego decydują się na pomoc specjalistów w tym zakresie. Do takiej sytuacji dochodzi często, kiedy sprzedawana jest działka uprawna, ponieważ wówczas trzeba dokonać również wyceny klasy ziemi uprawnej i jej przydatności do różnych upraw. Podobnie jest przypadku posiadania domu z dużym ogrodem, w którym posadzone zostały rzadkie gatunki roślin. Osobnym problemem może być wycena samej działki budowlanej, na której nie udało się postawić budynku mieszkalnego. Jednak najczęstszym zjawiskiem jest przeprowadzanie wyceny działki, na której stoi już jakaś nieruchomość.